BG-български език / CS-čeština / DA-dansk / DE-Deutsch / EL-ελληνικά / ES-Español / ET-eesti / FI-suomi / FR-français / GA-Gaeilge / HR-hrvatski jezik / HU-magyar / IT-Italiano /
LT-lietuvių kalba / LV-latviešu valoda / MT-Malti / NL-Nederlands / PL-Polski / PT-Português / RO-Română / SL-Slovenščina / SV-Svenska
O rokovaniach o dohode o voľnom obchode (FTA) a dohode o ochrane investícií (IPA) medzi EÚ a Indiou
V roku 2022 Európska únia (EÚ) a Indická republika formálne znovu začali rokovania medzi EÚ a Indiou o vyváženej, ambicióznej, komplexnej a vzájomne výhodnej dohode o voľnom obchode (FTA) a začali samostatné rokovania o dohode o ochrane investícií (IPA). Počiatočné rokovania medzi EÚ a Indiou o dohode o voľnom obchode sa začali v roku 2007, ale v roku 2013 boli pozastavené.
V súlade s vyhláseniami zverejnenými Európskou komisiou je celkovým cieľom súčasných rokovaní „maximalizovať značný obchodný a investičný potenciál medzi EÚ a Indiou“. India a EÚ sú už teraz dôležitými obchodnými partnermi. EÚ je tretím najväčším obchodným partnerom Indie, na ktorý pripadá takmer 11 % indického obchodu v roku 2021. India je 10. najdôležitejším obchodným partnerom EÚ, na ktorý pripadá viac ako 2 % obchodu EÚ v roku 2021. Liberalizácia obchodu a investícií medzi EÚ a India preto predstavuje príležitosť pre hospodársky rast a vytváranie pracovných miest. Okrem toho sa očakáva, že tak ako všetky dohody o voľnom obchode EÚ, aj táto budúca dohoda bude obsahovať ambiciózne a vynútiteľné ustanovenia o obchode a trvalo udržateľnom rozvoji a bude podporovať vysoké environmentálne a pracovné normy v EÚ a Indii.
O tomto hodnotení vplyvu obchodu a udržateľnosti
Hodnotenie vplyvu na udržateľnosť obchodu je rozsiahla analýza potenciálneho vplyvu, ktorý by Dohoda o voľnom obchode a Dohoda o ochrane investícií prerokovaná medzi Európskou úniou a Indickou republikou mohla mať na hospodárstvo, spoločenský život, životné prostredie a uplatňovanie ľudských práv v Indii resp. EÚ (vrátane najvzdialenejších regiónov EÚ). Hodnotenie sa opiera o ekonomické modelovanie, prehľad literatúry, štatistickú analýzu údajov a nepretržité a rozsiahle konzultácie so zainteresovanými stranami.
Pokiaľ ide o oblasti vplyvu, analýza pozostáva zo štyroch pilierov udržateľnosti: ekonomického, sociálneho, environmentálneho a piliera súvisiaceho s ľudskými právami. Okrem toho prostredníctvom prípadových štúdií poskytuje SIA hĺbkovú analýzu konkrétnych problémov.
Project Timeline
JAN 2023
FEB 2023
MAR 2023
MAR - JUL 2023
SEP 2023
SEP 2023
OCT 2023
Kick off
Inception Report
Civil Society Dialogue
Consultations
Civil Society
Dialogue
Final Report
Project completion
APR 2023
Heatmaps