top of page
Container Yard
Относно преговорите по Споразумението за свободна търговия (CCT)
и Споразумението за защита на инвестициите (СЗИ)
между ЕС и Индия

През 2022 г. Европейският съюз (ЕС) и Република Индия официално подновиха преговорите между ЕС и Индия за балансирано, амбициозно, всеобхватно и взаимноизгодно споразумение за свободна търговия (ССТ) и започнаха отделни преговори за споразумение за защита на инвестициите (СЗИ). Първоначалните преговори между ЕС и Индия за споразумение за свободна търговия започнаха през 2007 г., но бяха прекратени през 2013 г. ​

 

В съответствие с изявленията, публикувани от Европейската комисия, общата цел на настоящите преговори е „максимизиране на значителния търговски и инвестиционен потенциал между ЕС и Индия“. Индия и ЕС вече са важни търговски партньори. ЕС е третият по големина търговски партньор на Индия, който представлява почти 11% от индийската търговия през 2021 г. Индия е 10-ият най-важен търговски партньор на ЕС, представляващ над 2% от търговията на ЕС през 2021 г. Либерализация на търговията и инвестициите между ЕС и Следователно Индия представлява възможност за икономически растеж и създаване на работни места. Освен това, като всички ССТ на ЕС, това бъдещо споразумение се очаква да включва амбициозни и приложими разпоредби относно търговията и устойчивото развитие и да насърчава високи екологични и трудови стандарти в ЕС и Индия.

Относно тази оценка на въздействието върху
търговията и устойчивостта

Оценката на въздействието върху устойчивостта на търговията е подробен анализ на потенциалното въздействие, което Споразумението за свободна търговия и Споразумението за защита на инвестициите, договорени между Европейския съюз и Република Индия, биха могли да имат върху икономиката, социалния живот, околната среда и упражняването на правата на човека в Индия или ЕС (включително най-отдалечените региони на ЕС). Оценката се основава на икономическо моделиране, преглед на литературата, анализ на статистически данни и непрекъснати и широкообхватни консултации със заинтересованите страни.

 

По отношение на областите на въздействие, анализът се състои от четири стълба на устойчивост: икономически, социален, екологичен и този, свързан с правата на човека. Освен това, чрез казуси, ОВУ предоставя задълбочен анализ по конкретни въпроси.

Contact us

If you would like to be informed regularly about the project or get in touch with us, please fill in the contact form.

contact

Project Timeline

JAN 2023

FEB 2023

MAR 2023

MAR - JUL 2023

SEP 2023

SEP 2023

OCT 2023

Rocket.jpg
Rocket.jpg
Rocket.jpg
Rocket.jpg
Rocket.jpg
Rocket.jpg
Rocket.jpg

Kick off

Inception Report

Civil Society Dialogue

Consultations

Civil Society

Dialogue

Final Report

Project completion

Rocket.jpg

APR 2023

Heatmaps

bottom of page