BG-български език / CS-čeština / DA-dansk / DE-Deutsch / EL-ελληνικά / ES-Español / ET-eesti / FI-suomi / FR-français / GA-Gaeilge / HR-hrvatski jezik / HU-magyar / IT-Italiano /
LT-lietuvių kalba / LV-latviešu valoda / MT-Malti / NL-Nederlands / PT-Português / RO-Română / SL-Slovenščina / SK-Slovenčina / SV-Svenska
O negocjacjach w sprawie umowy o wolnym handlu (FTA) i umowy o ochronie inwestycji (IPA) między UE a Indiami
W 2022 r. Unia Europejska (UE) i Republika Indii oficjalnie wznowiły negocjacje między UE a Indiami w sprawie wyważonej, ambitnej, kompleksowej i korzystnej dla obu stron umowy o wolnym handlu (FTA) oraz rozpoczęły oddzielne negocjacje w sprawie umowy o ochronie inwestycji (IPA). Wstępne negocjacje między UE a Indiami w sprawie umowy o wolnym handlu rozpoczęto w 2007 r., ale zostały zawieszone w 2013 r.
Zgodnie z oświadczeniami wydanymi przez Komisję Europejską, nadrzędnym celem obecnych negocjacji jest „maksymalizacja znacznego potencjału handlowego i inwestycyjnego między UE a Indiami”. Indie i UE są już ważnymi partnerami handlowymi. UE jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Indii, odpowiadając za prawie 11 % indyjskiego handlu w 2021 r. Indie są 10. najważniejszym partnerem handlowym UE, odpowiadając za ponad 2 % handlu UE w 2021 r. Liberalizacja handlu i inwestycji między UE a Indiami stanowią zatem szansę na wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy. Ponadto, podobnie jak wszystkie unijne umowy o wolnym handlu, oczekuje się, że ta przyszła umowa będzie zawierać ambitne i możliwe do wyegzekwowania postanowienia dotyczące handlu i zrównoważonego rozwoju oraz będzie promować wysokie standardy ochrony środowiska i pracy w UE i Indiach.
O niniejszej ocenie wpływu na handel i zrównoważony rozwój
Ocena wpływu handlu na zrównoważony rozwój to solidna analiza potencjalnego wpływu, jaki umowa o wolnym handlu i umowa o ochronie inwestycji wynegocjowana między Unią Europejską a Republiką Indii może mieć na gospodarkę, życie społeczne, środowisko i korzystanie z praw człowieka w Indiach lub UE (w tym najbardziej oddalone regiony UE). Ocena opiera się na modelowaniu ekonomicznym, przeglądzie literatury, analizie danych statystycznych oraz ciągłych i szeroko zakrojonych konsultacjach z zainteresowanymi stronami.
W odniesieniu do obszarów wpływu analiza składa się z czterech filarów zrównoważonego rozwoju: ekonomicznego, społecznego, środowiskowego oraz związanego z prawami człowieka. Dodatkowo, poprzez studia przypadków, SIA zapewnia dogłębną analizę konkretnych kwestii.
Project Timeline
JAN 2023
FEB 2023
MAR 2023
MAR - JUL 2023
SEP 2023
SEP 2023
OCT 2023
Kick off
Inception Report
Civil Society Dialogue
Consultations
Civil Society
Dialogue
Final Report
Project completion
APR 2023
Heatmaps