BG-български език / CS-čeština / DA-dansk / DE-Deutsch / EL-ελληνικά / ES-Español / ET-eesti / FI-suomi / FR-français / GA-Gaeilge / HR-hrvatski jezik / HU-magyar / IT-Italiano /
LT-lietuvių kalba / LV-latviešu valoda / MT-Malti / NL-Nederlands / PL-Polski / PT-Português / RO-Română / SK-Slovenčina / SV-Svenska
O pogajanjih o sporazumu o prosti trgovini (FTA) in sporazumu o zaščiti naložb (IPA) med EU in Indijo
Leta 2022 sta Evropska unija (EU) in Republika Indija uradno znova začeli pogajanja med EU in Indijo o uravnoteženem, ambicioznem, celovitem in obojestransko koristnem sporazumu o prosti trgovini (FTA) ter začeli ločena pogajanja o sporazumu o zaščiti naložb (IPA). Začetna pogajanja med EU in Indijo o prostotrgovinskem sporazumu so se začela leta 2007, vendar so bila leta 2013 prekinjena.
V skladu z izjavami, ki jih je objavila Evropska komisija, je splošni cilj trenutnih pogajanj "povečanje znatnega trgovinskega in naložbenega potenciala med EU in Indijo". Indija in EU sta že pomembni trgovinski partnerici. EU je tretja največja trgovinska partnerica Indije, saj leta 2021 predstavlja skoraj 11 % indijske trgovine. Indija je 10. najpomembnejša trgovinska partnerica EU, saj leta 2021 predstavlja več kot 2 % trgovine EU. Liberalizacija trgovine in naložb med EU in Indija torej predstavlja priložnost za gospodarsko rast in ustvarjanje delovnih mest. Poleg tega se pričakuje, da bo tako kot vsi sporazumi o prosti trgovini EU tudi ta prihodnji sporazum vključeval ambiciozne in izvršljive določbe o trgovini in trajnostnem razvoju ter spodbujal visoke okoljske in delovne standarde v EU in Indiji.
O tej oceni učinka na trgovino in trajnost
Trade Sustainability Impact Assessment je robustna analiza možnega vpliva, ki bi ga lahko imela sporazum o prosti trgovini in sporazum o zaščiti naložb, sklenjena med Evropsko unijo in Republiko Indijo, na gospodarstvo, družbeno življenje, okolje in uživanje človekovih pravic v Indiji oz. EU (vključno z najbolj oddaljenimi regijami EU). Ocena temelji na ekonomskem modeliranju, pregledu literature, analizi statističnih podatkov ter stalnih in obsežnih posvetovanjih z zainteresiranimi stranmi.
Glede na področja vpliva je analiza sestavljena iz štirih stebrov trajnosti: ekonomskega, socialnega, okoljskega in stebra, ki se nanaša na človekove pravice. Poleg tega SIA s študijami primerov zagotavlja poglobljeno analizo posebnih vprašanj.
Project Timeline
JAN 2023
FEB 2023
MAR 2023
MAR - JUL 2023
SEP 2023
SEP 2023
OCT 2023
Kick off
Inception Report
Civil Society Dialogue
Consultations
Civil Society
Dialogue
Final Report
Project completion
APR 2023
Heatmaps